Food Storage in A Year Plans

The $5 a Week Food Storage Plan

Set aside $5 a week and buy the specific items each week. You have a kitty set aside that you will put the $5 into and you can't touch it for any reason, but to buy the food storage item for that week. You put in whatever remaining change you have back into the kitty. You will notice that some items are less expensive and some are more expensive. In order to pay for the expensive items, you need to keep the leftover money in the kitty. A few weeks you will have "off" , to replenish the kitty -- these weeks you still set aside $5 -- but you don't spend it on anything. This plan is enough to sustain two (2) people for a year. For every two (2) people you have in your family, you must add $5 more and double or triple the amount of whatever you are buying that week.

Week 1: Two cans tuna fish, 2 boxes salt
Week 2: 5 boxes of Macaroni and Cheese, 4 cans tomato soup
Week 3: 3 cans mushroom soup, 1 2.5 lb peanut butter
Week 4: 1 bottle vitamins
Week 5: 4 cans tomato soup, 1 10 lb powdered milk
Week 6: 1 bottle aspirin (500 tablets)
Week 7: 1 100 lb container wheat
Week 8: 1 5 lb powdered milk
Week 9: 1 5 lb honey
Week 10: 4 cans tuna, 4 boxes macaroni and cheese
Week 11: 1 10 lb sugar, 1 box salt
Week 12: 4 cans mushroom soup
Week 13: 1 bottle vitamins
Week 14: 1 100 lb wheat
Week 15: 1 box macaroni and cheese
Week 16: 1 5 lb honey
Week 17: 2 cans tuna, 4 can tomato soup
Week 18: 1 10 lbs sugar
Week 19: 1 100 lbs of wheat
Week 20: 2 10lbs of sugar
Week 21: 1 10lb powdered milk
Week 22: 1 can mushroom soup, 1 10 lb sugar
Week 23: 1 can tuna, 4 cans tomato soup, 1 10 lbs sugar
Week 24: 1 10 lbs sugar
Week 25: 2 cans tuna, 2 cans mushroom soup
Week 26: 1 100 lb wheat
Week 27: 3 10 lbs sugar
Week 28: 1 10 lb sugar
Week 29: 1 10 lb powdered milk
Week 30: 2 10 lb sugar
Week 31: 1 can tuna, 3 cans mushroom soup
Week 32: 1 can tuna, 4 cans tomato soup
Week 33: 1 100 lb wheat
Week 34: 2 cans tuna, 1 box salt
Week 35: 1 10 lb powdered milk
Week 36: 2 10 lb sugar
Week 37: 4 cans tomato soup, 2 boxes salt
Week 38:
Week 39: 1 100 lb wheat
Week 40: 1 10 lb powdered milk
Week 41: 3 10 lb sugar
Week 42: 2 cans tomato soup, 1 10 lb sugar
Week 43: 2 cans tomato soup, 2 cans mushroom soup
Week 44:
Week 45: 1 10 lb powdered milk
Week 46: 4 cans tomato soup, 4 cans mushroom soup
Week 47: 1 10 lb powdered milk
Week 48: 4 cans mushroom soup, 1 10 lb powdered milk
Week 49: 7 cans of tomato soup
Week 50: 7 cans of mushroom soup
Week 51: 2 10 lbs sugar, 1 box salt


52 weeks Food Storage for $15.00 a Week for 2 people

Some weeks you will have leftover change. Save the change each week in a kitty to be used for the weeks you may exceed $15.00 (like wheat or milk). You will end up with:

500 pounds of wheat/other grains
180 pounds of sugars
40 pounds of powdered milk
12 pounds of salt
10 pounds of honey
5 pounds peanut butter
45 cans of soup -tomato
15 cans of cream of mushroom soup
15 cans of cream of chicken soup
24 cans of tuna/canned meats
21 boxes of macaroni and cheese
500 aspirin/tylenol or other?
1000 multi-vitamins
6 pounds of yeast
6 pounds of shortening/oils
12 pounds of macaroni/pasta

This should be enough to sustain two people for one year. For every two people in your family double or triple the amount of the item you are buying that week. Add $5 to the amount spent each week

DATE bags and cans when you first bring them into the house or when you shelf them. This could be a job for kids.

IMPORTANT: if you only store wheat and your family is not used to it, it will irritate your stomach and you could become very ill.

STAGGER what you buy so that itdoes not expire all at the same time!

ROTATE your cans so that the newer items are in the back and older ones are in the front.

Week 1: 6 lbs. salt - iodized
Week 2: 5 cans soup – cream of chicken
Week 3: 20 lbs. of sugar
Week 4: 8 cans soup - tomato
Week 5: 50 lbs. wheat or other grains
Week 6: 6 lbs. macaroni/pasta
Week 7: 20 lbs. Sugars
Week 8: 8 cans tuna/canned meats
Week 9: 6 lbs. Yeast
Week 10: 50 lbs. Wheat or other grains
Week 11: 8 cans soup - tomato
Week 12: 20 lbs. Sugars
Week 13: 10 lbs. powdered/cans milk
Week 14: 7 boxes macaroni and cheese
Week 15: 50 lbs. Wheat or other grains
Week 16: 5 cans cream of chicken soup
Week 17: 1 bottle 500 multi-vitamins
Week 18: 10 lbs. powdered milk
Week 19: 5 cans cream mushroom soup
Week 20: 50 lbs. Wheat or other grains
Week 21: 8 cans soup --tomato
Week 22: 20 lbs. Sugar
Week 23: 8 cans tuna or canned meats
Week 24: 6 lbs. Shortening
Week 25: 50 lbs. wheat
Week 26: 5 lbs. honey
Week 27: 10 lbs. powdered milk
Week 28: 20 lbs. sugar
Week 29: 5 lbs. peanut butter
Week 30: 50 lbs. wheat
Week 31: 7 boxes macaroni and cheese
Week 32: 10 lbs. powdered milk
Week 33: 1 bottle 500 aspirin/tylenol or ??
Week 34: 5 cans soup-cream of chicken?
Week 35: 50 lbs. Wheat/grains
Week 36: 7 boxes macaroni and cheese
Week 37: 6 lbs. Salt
Week 38: 20 lbs. Sugar
Week 39: 8 cans soup tomato?
Week 40: 50 lbs. wheat/grains
Week 41: 5 cans cream chicken soup
Week 42: 20 lbs. sugar
Week 43: 1 bottle 500 multi-vitamins
Week 44: 8 cans tuna
Week 45: 50 lbs. wheat
Week 46: 6 lbs. macaroni
Week 47: 20 lbs. sugar
Week 48: 5 cans cream mushroom soup
Week 49: 5 lbs. honey
Week 50: 20 lbs. sugar
Week 51: 8 cans tomato soup
Week 52: 50 lbs. wheat

Food Storage for a Year

by Karla Cervantez

January
Week 1 Popcorn: invest in a pop corn popper if you do not have one, lower your families fat intake.
Week 2 Detergents, bleach and other cleansers. Don't forget to use manufactures coupons.
Week 3 Medicine chest and feminine products; you do not want to be out when you need them.
Week 4 First aid supplies, band aids, Neosporin, benadryl, ect.

February
Week 1 Canned meats, corned beef, Spam, chicken, act
Week 2 Personal products, soap deodorant, toilet paper, shampoo, lotion, ect
Week 3 Peanut Butter
Week 4 Solid shortening, less expensive than oil and stores longer, but buy oil if you prefer.

March
Week 1 Juices Avoid watered projects; look for 100% lemon, orange pineapple, ect.
Week 2 More first aid products, gauze patches, swabs, cotton balls, tape ect
Week 3 Mixes Cake, pancake, muffin, or purchase items separately and make them yourself.
Week 4 spices and Herbs Buy the ones you use the most often, pepper, cinnamon, bay leaves, oregano, ect

April
Week 1 Toiletries Toothpaste, floss razor blades, shaving cream, ect
Week 2 Pasta consider your family's tastes.
Week 3 Dry milk: 40 ounces makes 5 gallons
Week 4 Assemble an emergency sewing kit, thread, pins needles, buttons, tape measure, scissors, ect. Keep it compact and handy

May
Week 1 Flour, white wheat pastry, rye ect.
Week 2 Dry soups and crackers, Restore crispness by placing crackers in microwave (dehydrator and oven work as well.)
Week 3 Gelatin and pudding mixes. you can also make you own mixes
Week 4 Garden seeds: don't forget the radishes they grow fast and are full of vitamins

June
Week 1 White sale month; buy those much needed sheets or towels
Week 2 Safety week, replace flashlight batteries, check smoke detectors practice your fire escape routes
Week 3 Cheese cheese cheese. buy in 5,10 15 pound blocks and cut into smaller blocks and freeze
Week 4 Paper towels, aluminum foil, sandwich bags ect

July
Week 1 Condiments; mustard, catsup mayonnaise relish pickles ect.
Week 2 Canning supplies Certo or Sure jell canning lids ect. If you do not can stock up on jams and jellies
Week 3 Fill or refill water jugs.
Week 4 Canned milk, try non fat varieties to cut back in your family's fat intake.

August
Week 1 Baking powder baking soda, cornstarch ect.
Week 2 Canned fruit, buy it already canned or can some your self.
Week 3 Tomato week. Can it yourself or already canned, whole stewed, sauce or juice, ect
Week 4 Can or freeze veggies or buy them canned or frozen

September
Week 1 Sugars: Replenish your supply from canning, also powered and brown sugar
Week 2 Canned tuna and salmon, buy them already canned or can some your self.
Week 3 Dry beans, peas, rice, and legumes
Week 4 Sweeteners, Honey, Corn Syrup, Molasses, maple syrup ect

October
Week 1 Vinegar. apple cider, white (removes adores in laundry and great cleanser)
Week 2 Canned Soups, try the low salt and low fat varieties or make your own
Week 3 Apples, make your own pie filling, applesauce apple butter, juice, but then you can also buy if you do not can
Week 4 Nuts, Walnuts pecans almonds, ect They will freeze well

November
Week 1 Iodized salt. it seasons preserves and in a pinch a toothpaste
Week 2 Vitamins a good multi vitamins extra C for Flu and cold season ladies do not forget your calcium and vitamin D
Week 3 Treats for baking, cocoa, coconut, chocolate chips, vanilla extract, ect
Week 4 Rolled Oats, cornmeal, hot cereals, get what your family eats

December
Week 1 Cooking Oil, get good quality oil. Canola, olive and peanut oils har the healthier choices
Week 2 Candles and matches, put them where you can easily locate them in the dark.
Week 3 Merry Christmas! You've given yourself a great gift- security
Week 4 Hope you saved a little for those after Christmas sales; lots of bargains to be found this time of year.

52 WEEK ACQUISITION PLAN TO ACQUIRE ONE YEAR'S STORAGE


MONTH 1
Week 1. Grain 45-50 lbs.
Week 2. Canned meats: beef, turkey, chicken, tuna
Week 3. Baking supplies: yeast, baking soda, baking powder
Week 4. Vegetables: spaghetti sauce, salsa, other tomato products

MONTH 2
Week 1. Sugar-granulated, brown, powdered 50 lbs.
Week 2. Canned/bottled fruits
Week 3. Salt-5 lbs.
Week 4. Water purification tablets/bleach - learn to use the method stored

MONTH 3
Week 1. Milk-dry/canned (17 lbs. adult/75 lbs. child)
Week 2. Canned/bottled fruits
Week 3. Sugar-syrups 12 lbs.
Week 4. Powdered eggs or egg substitute (necessary for most baking)

MONTH 4
Week 1. Grain-dehydrated potatoes or other potato items 50 lbs.
Week 2. Juice
Week 3. Oil-vegetable oil or shortening 20 lbs.
Week 4. Light source (batteries/flashlights, candles/matches, lanterns, etc.

MONTH 5
Week 1. Legumes - beans 30 lbs.
Week 2. Soup - dry mixes or canned
Week 3. Spices, herbs, seasoning, vinegars
Week 4. First aid supplies - basic kit or expand what you have

MONTH 6
Week 1. Grain - pasta 50 lbs.
Week 2. Pudding mixes
Week 3. Gelatin mixes - count toward sugar
Week 4. Emergency cooking equipment -- barbecue, propane stove, firewood

MONTH 7
Week 1. Milk - dry/canned (add what amt. you are still missing)
Week 2. Jams/jellies - 20 lbs.
Week 3. Vegetables - canned
Week 4. Personal essentials - hygiene, feminine, baby needs

MONTH 8
Week 1. Grain - oats or rice 50 lbs.
Week 2. Nuts - dry roasted keep best
Week 3. Canned meats
Week 4. Medicinal supplies - basic meds and prescriptions

MONTH 9
Week 1. Sugar - honey 20 lbs.
Week 2. Vitamins/mineral supplements
Week 3. Dry fruit - raisins, leather, chips, dehydrated
Week 4. Detergents/cleansers

MONTH 10
Week 1. Grain - flour 50 lbs.
Week 2. Oil - peanut butter, mayonnaise, butter powder - 15 lbs.
Week 3. Baking extras - cocoa, coconut, chocolate chips, nuts
Week 4. Emergency sewing supplies

MONTH 11
Week 1. Grain - wheat 50 lbs.
Week 2. Dry mixes - pancake, breads, cakes, cookies, other
Week 3. Clothing and bedding - evaluate and update
Week 4. Condiments

MONTH 12
Week 1. Legumes - 30 lbs.
Week 2. Seeds/sprouting supplies
Week 3. Fruits or vegetables - finish up needs
Week 4. Paper supplies - toilet tissue, plastics/foils

FIFTH WEEKS
1. WATER
2. WATER
3. WATER
4. WATER
(14 gal per person is 1 week supply.)

COST

6-month Supply of Basic Foods for One Adult

Wheat/Whole Grains - 200 lbs - $60.00
Oil/Fats - 2 gallons - $12.50
Beans/legumes - 30 lbs - $12.50
Powdered Milk - 8 lbs - $12.50
Honey/Sugar - 30 lbs - $12.50 (sugar) $30.00 (honey)
Salt - 5 lbs - $1.20
Water (2-week supply) - 8 gallons - cost of containers

TOTAL\t$112 - $130

(A note, I just ordered an entire year's supply of basics from the dry pack cannery, and for our family of 4 --2 adults, 2 kids-- it cost just under $900. This was in September 2005. ~Jenny)

Tags / Keywords: 

Callings: 

Auxilliary: 

Previous LDS Activity:
'P'ersonal 'P'rogress 'P'arty
Next LDS Activity:
72-hour kit menus